libertariat.pl

libertariat.pl

Ksiazki

Ksiazki

Ksiazki

Ksiazki

Czytanie książek to nie tylko świetne hobby i sposób na spędzenie wieczoru ale przede wszystkim idealny trening dla naszej wyobraźni. Posiadasz w swej kolekcji sporą ilość książek? Twoja domowa biblioteczka stale się powiększa? To bez wątpienia powód do dumy. Warto jednak pamiętać, że o książki należy odpowiednio dbać. Przede wszystkim powinniśmy chronić je przed uszkodzeniami, jak porwanie papieru czy zabrudzenie kartek. Warto jednak zwrócić uwagę także na sposób przechowywania książek.

Jeśli mamy sporą kolekcję, zadbajmy o to, by każda z książek miała swoje miejsce. Egzemplarze nie powinny być ze sobą ściśnięte na półce gdyż to może powodować odkształcanie książki oraz naruszenie okładki. Podobnie jest w przypadku, gdy książki znajdują się w zbyt ciepłym miejscu, np.: przy kaloryferze czy zbyt nasłonecznionym- to może zniszczyć papier. Warto także regularnie odkurzać książki, jednak w tym celu należy używać suchej ściereczki z mikrofibry lub miotełki do kurzu- nigdy mokrej ściereczki! Jeśli natomiast książki zostały zamoczone i chcemy je uratować przed pełnym zniszczeniem, należy je jak najszybciej osuszyć.

W tym celu warto przełożyć kartki bibułą lub papierem śniadaniowym. Popularnym sposobem jest wykorzystanie suszarki do włosów- bez wątpienia to szybszy sposób, jednak może on doprowadzić do zniszczenia książki- strony pod wpływem takiego suszenia będą się odkształcać. Jeśli zatem chcemy szybko wysuszyć zamoczony egzemplarz, przełóżmy kartki papierem śniadaniowym, następnie przeprasujmy mokrą stronę żelazkiem http://www.xmlogos.comnastawionym na niską temperaturę- dzięki temu książka zostanie osuszona, bez obaw o odkształcenie kartek.

Artykuł napisany przez: